Monumentální kresba na fasádě má skrývat tajemství

SKOK, tak se bude jmenovat muralartová malba, která se během týdne objeví na slepé fasádě domu č. p. 45 v proluce na Nádražní ulici (nad vinotékou). Její autor, polský umělec Mariusz M-CITY Waras vytvořil několik stovek velkoplošných nástěnných maleb ve veřejném prostoru měst po celém světě.

Ve spolupráci s kurátorkou Alexandrou Krolikovou navrhli pro Ostravu motiv inspirovaný vizuální estetikou města, jeho historií, architekturou a městskými legendami a příběhy.

„Snažili jsme se nahmatat puls města, odhalit jeho osobní rytmus a kouzlo. Jedním ze zásadních úkolů bylo najít určitý symbol, metaforu, něco srozumitelného a blízkého každému občanovi – nikoliv nasadit zde cizí věc, ke které nikdo nemá vztah. Hledali jsme tajné znamení, pochopitelné pro všechny obyvatele Ostravy, společný kulturní kód. Malba v sobě ponese alegorii, metaforu a estetiku urbanismu, zaměřenou na unikátnost Ostravy a její příběhy,“ dodává kurátorka původem z Moskvy, která připravovala ostravské dílo poslední dva roky. Z tvorby bude natočeno i časosběrné video. Práci snímá současně několik kamer, jedna i z okna redakce tohoto serveru.

Mural art je moderní umělecký směr zaměřený na velkoplošnou malbu na stěny ve veřejném prostoru. A právě vizuální estetikou veřejného prostoru se Ostrava zabývá mimo jiné i v rámci projektu Ostrava 360°, který řeší problematiku reklamního smogu a poukazuje tak i na jiné možné dočasné využití volné plochy, která nemusí být vždy jen nosičem reklamního sdělení. Neznamená to, že každá volná plocha ve městě má být využita pro mural art, ale umělecká malba může být dočasným zlepšením situace, a to například na slepých fasád v prolukách, které nemohou být ihned zastavěny.

Napsat komentář