Předčasné narození ovlivnilo šestiletému Františkovi celý život

Syn se narodil o 13 týdnů dříve s porodní váhou 990 gramů. Musel čelit mnoha komplikacím, od problémů s dýcháním, po krvácení do mozku. Podstoupil operaci, po které jeho tělíčko napadla těžká infekce. Jeho stav byl velmi kritický a musel být udržován v umělém spánku. Na jednotce intenzivní a resuscitační péče a neonatologie, kde se léčí nedonošené děti, strávil 106dlouhých a velmi náročných dní. Propuštěním domů to ale bohužel neskončilo. Františkův vývoj nepostupoval tak, jak by měl, a začal se výrazně opožďovat,“ popisuje první měsíce synova života jeho maminka Martina, která s ním sama žije v Hlučíně na Opavsku.

Nastal další kolotoč kontrol a vyšetření, na jehož konci lékaři chlapci diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu. Krvácení do mozku u něj mělovážné následky, které se projevují zejména problémy s motorikou i řečí.  „František to ale nevzdává, je velký bojovník. Od malička pilně cvičí, už ve dvou letech začal absolvovat intenzivní lázeňské pobyty v Sanatoriu Klimkovice. Od stejné doby navštěvuje denní rehabilitační stacionář v Dětské rehabilitaci Hlučín, ve které se mu dostává komplexní péče a zvyšuje se šance na zařazení do běžného života. V denním stacionáři podstupuje i speciální neurorehabilitace. Dále dojíždíme do rehabilitačního centra v Ostravě a pravidelně navštěvujeme klinického logopeda,“ vysvětluje paní Martina. Cvičení je pro Františka nezbytnou součástí každého dne, bez něj se bohužel neobejde. Díky němu ale ušel obrovský kus cesty a udělal viditelné pokroky, ze kterých má radost on i jeho maminka.

Františkovi je nyní šest let a po mentální stránce se postupně zlepšuje. Bohužel ale doposud nezvládne samostatně stát ani chodit, několik krůčků udělá jen s dopomocí a oporou, většinou se pohybuje lezením po čtyřech. Kvůli zkrácení Achillových šlach, které se lékaři snaží korigovat pomocí speciálních ortéz, nedošlápne na patu. „Bohužel ortézy, které jsou dostupné v ČR, nedokáží podchytit vše a částečně nám přestávají vyhovovat. Už delší dobu vím o ortézách jedné firmy z Vídně. Jejich cena se ale pohybuje kolem 150 tisíc korun. Velmi ráda bych je Františkovi pořídila, snad se nám na ně podaří zajistit dostatek financí. Pojišťovna je bohužel nehradí. Jejich pořízení nám dá mimo jiné naději, že se v budoucnu vyhneme operaci, která synovi hrozí.“

Veškerá péče, kterou paní Martina popisuje, je časově i finančně náročná. Nejvíce financí je třeba na zajištění pravidelných výdajů za terapie, rehabilitace či potřebné pomůcky. S jejich úhradou rodině pomáhají také dárci nadace Dobrý anděl.  „Díky Dobrým andělům, kteří přispívají a pomáhají nám i dalším rodinám, je naše situace mnohem snazší. Mohu synovi dopřát potřebnou péči a pokroky jsou opravdu znát. Věřím, že se dočkáme vysněných prvních samostatných krůčků,“ doufá paní Martina, která je nyní se synem v izolaci. „Ven smí lidé jen s rouškou a tu František nezvládá nosit. Když už v ní chvíli vydrží, celou ji hned poslintá. Náš jediný výlet je tak nyní na balkón. S nákupem nám pomáhají moji rodiče, vždy ho nechají za dveřmi.“

František je jedním z téměř tří tisíc dětí, kterým Dobří andělé aktuálně pomáhají. Počet podporovaných dětí však stále stoupá. „Každý měsíc do našeho systému pomoci přijmeme přes sto nových rodin s dětmi, ve kterých se objevilo vážné onemocnění. Následující měsíc po obdržení žádosti rozdělíme rodině první finanční dar, který je jim po dobu léčby zasílán pravidelně. V případě onkologického onemocnění trvá každoměsíční podpora tři roky od stanovení diagnózy, u jiných onemocnění často až do 18,5 let věku dítěte,“ vysvětluje ředitelka nadace Dobrý anděl Šárka Procházková.

Každý dárce má možnost přečíst si příběhy rodin, kterým jeho příspěvky pomáhají. Veškeré dary jsou vždy odevzdány do posledního haléře, provozní náklady nadace jsou hrazeny ze zdrojů jejích zakladatelů a dalších filantropů. Zapojit se můžete i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a zadat příkaz k platbě. Vaše pomoc ulehčí těžkou situaci mnoha rodinám. I malý dar zmůže hodně.

Napsat komentář